Chór

Kto śpiewa, ten dwa razy się modli - św. Augustyn

W liturgii Mszy Świętej ważną rolę spełnia muzyka. W "Instrukcji Kongregacji Obrzędów" wydanej po Soborze Watykańskim II w 1967 r. napisano: "Czynność liturgiczna przybiera bardziej dostojną postać, gdy jest połączona ze śpiewem (...) Dzięki takiej postaci modlitwa nabiera szczególnego namaszczenia, bardziej bezpośrednio ujawnia się tajemnica świętej liturgii.

Myśl założenia chóru w Parafii Bł. Biskupa Michała Kozala podsunął proboszcz, ks. Henryk Kołodziejczyk. Zachęcony jego namową i wsparciem podjąłem próbę kompletowania zespołu. Od początku wiedziałem, że jeśli chór - to mieszany. I tak, w październiku 2013 roku do salki katechetycznej przy plebani przybyło - ośmioro chórzystów. Skromna ich liczba nie przeraziła mnie i wspólnie rozpoczęliśmy próby. Dziś chór liczy dwudziestu siedmiu członków śpiewających w czterech głosach. Jest to grupa zróżnicowana choćby ze względu na wiek. Są wśród nas uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjaliści, licealiści, nauczyciele, bankowcy, pracownicy różnych instytucji, a także osoby cieszące się zasłużoną emeryturą. To fantastyczni ludzie obdarzeni talentem, pogodą ducha, których łączy zamiłowanie do muzyki, śpiewu ale też, co ważne, chęć przebywania ze sobą, tworzenia wspólnoty zaangażowanej w życie parafii. To zaangażowanie słychać na próbach chóru gdy co tydzień w piątek salka katechetyczna wypełnia się muzyką chóralną.

Od niedawna chór parafialny posiada nazwę - Nostra chiesa - która oznacza (z jęz. włoskiego) Nasz Kościół.

Nostra chiesa to młodziutki chór. Nasz repertuar, choć jeszcze bardzo skromny, nie jest pozbawiony ambicji. Wśród pieśni na różne okresy roku liturgicznego znajdują się opracowania takich kompozytorów jak G.F. Haendel, M. Gomółka, czy współczesnych: ks. J. Chlondowski, J. Świder. Możemy pochwalić się udziałem w przeglądzie Świętemu Janowi Pawłowi II w hołdzie Chóry i Orkiestry Powiatu Lipnowskiego, koncertem kolęd w wieczór Wigilijny, czy gościnnym występem kolędowym w Parafii Św. Jana we Włocławku. W miarę naszych możliwości uświetniamy liturgię Mszy Świętych w Parafii. To wspólne śpiewanie sprawia nam ogromną frajdę, daję wiele radości i satysfakcji, ale jednocześnie uczy odpowiedzialności za grupę.

Chór cały czas się rozwija i poszerza swoje okowy. Dlatego, jeżeli lubisz śpiewać, jesteś obdarzony dobrym głosem i słuchem, chcesz spotkać ciekawych i nietuzinkowych ludzi, to przyjdź do Nas! Spotykamy się w każdy piątek o godzinie 19.00 w salce katechetycznej na plebani. Zapraszamy!

Organista i opiekun chóru

Rafał Ługowski